speaker-photo

Rengin Akkemik

Kişisel ve Kurumsal Dönüşüm Fasilitatörü

Biyografi

İstanbul Teknik Üniversitesi – İşletme Mühendisliği Fakültesi’ni tamamladıktan sonra tezini Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı’nda “Hizmetlerin Üretimi ve Pazarlanması” konusunda hazırlayarak 1985 yılında başarıyla mezun oldu.

Profesyonel çalışma hayatına Piar-Gallup International’da “Endüstriyel Pazar Araştırmaları Yöneticisi” olarak başladı ve takip eden yıllarda aralarında Hürriyet, Sandoz, İlsan-İltaş, Becton Dickinson, McCann Universal Media, A&D-Exlibris ve Focus International’ın yer aldığı ulusal ve uluslararası kuruluşlarda çalıştı. Ağırlıklı olarak Üretim Yönetimi, Kalite Yönetimi, Stratejik Planlama, Pazarlama İletişimi, Kurumsal İletişim ve Müşteri İlişkileri Yönetimi alanlarında orta ve üst düzey yönetici olarak görev aldı. 

2003 yılında FranklinCovey Türkiye’ye Kurumsal Eğitim Koordinatörü olarak katıldı ve FranklinCovey eğitimci sertifika programlarını tamamlayarak 2004 yılında Master Trainer oldu. On yılı aşkın bir süre Türkiye’nin lider kurumlarına FranklinCovey lisanslı Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Focus: Önemli İşlere Öncelik, Güven: Her Şeyi Değiştiren Tek Şey ve Uygulamanın 4 Disiplini eğitimlerini verdi.

2012 yılında, Organizasyonel Gelişim alanındaki çalışmalarını desteklemek amacıyla, yaşantısal öğrenme konusunda uluslararası uzmanlık sahibi bir İngiliz firması olan MTa Experiential Learning ile iş ortaklığı yaptı ve Türkiye’deki tek lisanslı temsilcisi oldu. 

2016 yılında, kurumların “Eşsiz Çalışan Deneyimi” oluşturma çabalarına katkı sağlamak amacıyla G. Chapman ve P. White’ın “The 5 Languages of Appreciation” adlı kitabını Türkçeye kazandırdı ve bu kitaba dayalı eğitim programının eğitimci sertifikasını alarak Türkiye temsilcisi oldu. 

Rengin Akkemik, 2005 yılından bu yana IAF (International Association of Facilitators – Uluslararası Fasilitatörler Birliği) üyesidir. Fasilitatörlük sertifikalarını, bu alanın lider kurumları arasında yer alan Leadership Strategies USA (Secrets of Facilitation) ve ICA:UK’den (Group Facilitation Methods) almıştır.  

Kişisel ve kurumsal dönüşüm programlarında şu konulara odaklanmaktadır: Diyalog, İkna, Çatışma Yönetimi, Müzakere, Ekip Çalışması, Yaratıcı Problem Çözme, Karar Alma, Planlama ve Organizasyon, Delegasyon, Geri Bildirim, Çalışan Deneyimi, Fasilitatör ve Eğitmen Gelişimi. 

Uzunca bir süredir, kişisel ve kurumsal dönüşüm sürecine değerli katkılar sağlayacağına inandığı iki konu üzerinde çalışmaktadır: VIA Character Strengths at Work & Positive Relationships ve TheoryU. 2023 yılında bu programları sunabilecek olmanın heyecanıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Türkçe, İngilizce ve Makedonca bilmektedir.

Konuşma Programı